Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Devre Başbuğı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Asalet Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak tekrar aynı kurumun Dış İlişkiler Direktörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuşdolaşma. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Daha sonra öğretim görevlisi olarak bilimsel niteliği olan balkonına serlamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 senelerı arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 senelerı arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 senelerı arasında da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuşdolaşma. Üniversitelerarası Kurul Tıp ve Esenlik Bilimleri Eğitim Konseyi Kellekanlığı, UMEMPS (Meyan Gün doğusu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Mütekellim Ülkeler Pediatri Birliği) reislik ve genel sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 senelerı arasında Bilkent Üniversitesi Mütevelli Astronomi Üyeliği ve Başbuğ Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 senelerı arasında YÖK üyeliği görevinde bulunmuşdolaşma. 1987 yılından beri Türkiye Ulusal Pediatri Derneği Dümen Kurulunda hizmet almaktadır. Kellekanlığını da yapmış başüstüneğu Türkiye Ulusal Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri mahirından biri olarak ikrar edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “gelecek çağ serkanlığına” seçilmiştir.
Bu pozisyonda ihtimam etmiş olduğu iki yılın nihayetinde 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA serkanlığı görevini Köle’li Prof. ErrolAlden’dan fiilen gün almıştır. Hassaten Asalet Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Kellekanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Direktörü olarak hizmet yapmaktadır.

admin Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir