Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde kâin kent, çabucak peşi sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve balaban bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hayırlı yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste beyit sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme taalluk duyanlar bağırsakin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca dayanıklı çok medeniyete beyit sahipliği yaratıcı bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de berenarı popüler. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hayırlı 13 yeri sizin bağırsakin listeledik. Eğer siz de yaz tatili bağırsakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede mekân vadi surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin bile çok neşeli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten zevk alanlar bağırsakin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve gaye kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân vadi katıksız doğal gaz kaynağından binlerce senedir çıkan alevler ezelî Palikarya Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan kafalı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek bağırsakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi makam dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 makam şeşndan alevler saçcevher devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi makam dibinden fıştepe alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek bağırsakin Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin tehlikeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân düzenır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında mekân düzenır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda büsbütün eloğlu inşaatı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değdavranıştirilmiştir. Kırık dökük sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının mekân aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin şimal kanatında ise çıkıntı halinde bir çıpa mekân düzenır. Bu demirin davranışlevi ise idam edilen kişileri gündüz boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında mekân düzenıyor. Taban Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda bünyeldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi bünyenın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişik olmayan hiç nişane olmasının katı silsile Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan ender bünyelarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir eksiksiz halinde vikaye şeşna münfailtır.

Antalya vip transfer

side transfer

admin Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir