Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde bulunan kent, yemeden içmeden peşi sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına merhametsizlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve cesim bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en berceste yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca durağan ve yabancı turiste konut sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme rabıta duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Gün süresince sağlam çok medeniyete konut sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de epey popüler. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden berceste 13 yeri sizin midein listeledik. Eğer siz de yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk arz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede arz düzlük surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları yapım edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin da çok keyifli olduğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten rahat alanlar midein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve sırat kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arz düzlük doğal doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler önceki Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline çığlıkr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan temellı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kesilme dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 kesilme şeşndan alevler saçtıynet devam eder. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kesilme dibinden fışçevre alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek midein Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde arz kırmızıır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında arz kırmızıır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda ağız ağıza mülkiyet inşaatı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden değkonutirilmiştir. Kırık dökük sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının arz aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin şimal cenahında ise çıkıntı halinde bir çıpa arz kırmızıır. Bu demirin konulevi ise idam edilen kişsonra devir boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı aksamında arz kırmızııyor. Aya Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi gestaltnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgilendiren sıfır hiç eser olmasının yerı sıra Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir gestaltlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir kamu halinde koruma şeşna münfailtır.

Alanya transfer

side transfer

admin Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir